Ako často by sa mali regály kontrolovať?

Poškodenie skladových regálov  môže rýchlo viesť k zrúteniu regálu, čo by poškodilo:

  • Vozidlá
  • Sklad
  • Infraštruktúra


To by tiež viedlo k karanténe regálových polí, uličiek a celých pracovných zón. A čo je najdôležitejšie, predstavuje skutočnú hrozbu pre vašich zamestnancov.

Pravidelné kontroly skladových regálov odporúča The Health and Safety Executive a sú základným opatrením na zníženie rizika a zabezpečenie objemovej efektívnosti. Môžu tiež poskytnúť informácie o prediktívnych rozhodnutiach o údržbe.

Existujú tri rôzne typy kontroly regálov:

  1. Nepretržité monitorovanie a hlásenie poškodení regálov. Zamestnanci by mali nahlásiť akékoľvek problémy skladovej osobe zodpovednej za bezpečnosť regálov (PRRS).
  2. Pravidelné vizuálne kontroly skladom PRRS.
  3. Dôkladné kontroly regálov aspoň raz za 12 mesiacov „technicky spôsobilou“ osobou, akou je napríklad SEMA schválený inšpektor regálov.


Regál je potrebné ihneď skontrolovať, ak bol premiestnený, poškodený alebo iným spôsobom zasahovaný. Akékoľvek iné dôvody na obavy sa musia nahlásiť PRRS.

Čo hľadá kontrola regálov?

Inšpekcie regálov sú formou hodnotenia rizika. Hľadajú akékoľvek poškodenie v regáloch a môžu zvýrazniť zraniteľné miesta. Kontrola je kľúčovou príležitosťou na identifikáciu a opravu alebo výmenu akýchkoľvek oblastí poškodených regálov.

Podľa SEMA hlavné oblasti, ktoré budú kontrolované počas inšpekcie regálov, sú:

  • Nosníky
  • Stojany
  • Vystuženie rámu
  • Upevňovacie prvky na podlahu
  • Zamknite klipy


Kontrola bude hľadať akékoľvek viditeľné poškodenia vrátane všeobecného opotrebovania z každodenného používania. To je kritické, pretože aj malé poškodenie regálov môže znížiť skladovaciu kapacitu a urobiť ho nepoužiteľným.

Výsledky kontroly, vrátane akýchkoľvek poškodení a opráv, budú potom označené ako jeden z nasledujúcich:

  • Zelená – úroveň poškodenia je dostatočne nízka, aby bolo možné regály použiť bez ďalšej akcie.
  • Jantárová – poškodenie si vyžaduje nápravné práce, ale nie je natoľko závažné, aby vyžadovalo okamžité vyloženie regálu. Keď je stojan vyložený, nemal by sa znova nakladať, kým sa poškodenie neopraví. Ak nebol regál vyložený po štyroch týždňoch, musí byť regál okamžite vyložený až do opravy.
  • Červená – identifikuje sa vysoký stupeň poškodenia. Regál musí byť okamžite vyložený a nepoužívaný, kým nebude opravený.


Kto vykonáva kontrolu?


Smernica Health and Safety Executive (HSE) HSG76 odporúča dôkladnú ročnú kontrolu regálov vykonanú „technicky spôsobilou“ osobou. Môže to byť vyškolený špecialista alebo externý „nezávislý kvalifikovaný inšpektor regálov“.

HSE špecificky odporúča inšpektorov regálov schválených SEMA alebo jednotlivca, ktorý dodržiava pokyny SEMA. Zákonnou povinnosťou vlastníka skladu je zabezpečiť, aby ľudia pracujúci v sklade boli „kompetentní“ podľa predpisov HSE CDM. Preto je dôležité, aby váš inšpektor mal príslušné poverenia.


Ako často by sa mali regály kontrolovať?


Výkonný výbor pre bezpečnosť a ochranu zdravia odporúča vykonať dôkladnú kontrolu regálov aspoň raz za 12 mesiacov.

Avšak PRRS by mal každý týždeň vizuálne kontrolovať regály a výsledok kontroly by mal byť zaznamenaný.

Predpisy o poskytovaní a používaní pracovných prostriedkov (PUWER) 1998 tiež stanovujú, že vybavenie si vyžaduje ďalšiu kontrolu, ak okolnosti „ohrozujú bezpečnosť pracovného prostriedku“. Preto, ak bol regál presunutý alebo poškodený, je dôležité okamžite vykonať dôkladnú kontrolu. .

V rušných prevádzkach je technológia nepretržitého monitorovania najbezpečnejšou možnosťou, ako pomôcť pri týchto kontrolách. RackEye vedie inšpekcie regálov podľa normy EN 15635:2008 a poskytuje digitálne pozorovanie trendov zariadení v priebehu času.

Prečo sú kontroly regálov dôležité?


Kontroly regálov identifikujú akékoľvek známky poškodenia samotného regálu. Môže tiež zvýrazniť všetky hotspoty, ktorým hrozí ďalší vplyv. V priebehu času môžu aj malé nerovnosti a škrabance spôsobiť degradáciu regálov, ak nie sú starostlivo monitorované. To môže viesť ku kolapsu regálov.

Pravidelné kontroly regálov sú tiež kľúčovou súčasťou dodržiavania BOZP. HSE má zavedené usmernenia na zaistenie bezpečnosti pracovníkov. Nezávislé kontroly regálov sú dôležitou súčasťou predpisov HSE.

Ak dôjde k nehode, preskúma sa dodržiavanie smerníc a odporúčaní HSE. Zariadeniam, ktoré nespĺňajú tieto normy, hrozí, že budú uznané za nedbanlivé. Preto by boli zodpovední, ak by neudržiavané regály viedli k zraneniu pracovníka.

§ 6 legislatívy PUWER 1998 zdôrazňuje nevyhnutnosť pravidelných a dôkladných kontrol pracovných prostriedkov. Regály, vrátane medziposchodí, podliehajú tejto legislatíve. Za zabezpečenie riadnej kontroly zariadenia v odporúčaných intervaloch je zodpovedný manažment zariadenia.

Ako zabrániť poškodeniu regálov

Najlepším spôsobom ochrany regálov je zabrániť hlavným príčinám poškodenia regálov. HSE uvádza, že každý regál, ktorý je vystavený strojom alebo vozidlám, by mal mať určitú formu ochrany. Týka sa to najmä regálov na úrovni zeme, kde je väčšia pravdepodobnosť zásahu regálov. Formy ochrany regálov zahŕňajú koncové zábrany regálov, chrániče nôh regálov a obrubníky.

Technológia monitorovania regálov RackEye tiež poskytuje údaje o podmienkach regálov v reálnom čase. Manažéri môžu vykonávať prediktívnu údržbu identifikáciou hotspotov a riešením akýchkoľvek problémov s usporiadaním

Späť

A-SAFE je svetovým lídrom vo výrobe bezpečnostných zábran

Kontaktujte nás a pomôžeme Vám zaistiť bezpečnú prevádzku, bezpečné vykonávanie práce, ochranu zariadení, bezpečnosť zamestnancov či Vášho majetku.